Pillitöökoda Härmoonik OÜ

Uued ja erilised lõõtspillid.

Category: Uncategorized

Pill mängib

Vahepeal on mängukõlblikuks saanud mu 4 realine esikpill. Se juhtus umbes aastavahetuse paiku. jäänud veel kõiksugu puudu olevad metalljubinad ja osad keeled peab ära vahetama, et pill saaks oma maksimumi.PiltJuhhei, nüüd on millega harjutada.

Uus blogi

Pean tunnistama, et se blogi pidamine on mul viimase aasta jooksul väga unarusse jäänud. Suuri lubadusi tuleviku tarbeks ei tee, aga ma ikka vahepeal lükkan midagi uut ja huvitavat üles.

Nupud

Peaaegu terve eilne päev kulus 4 nupu paika seadmisele ja õhtupoolik 42 nupu toorikute lõikamiseks, lihtsalt vägev :S

Kruvideta pitskruvid- surutid?


Kaks päeva ja 2 meest ja 34 puust pitskruvi valmis, sai ilusit vennalikult polleks jagatud ja kasutusse võetud. peab tõdema, et töötavad päris hästi.

Väikesed edusammudTäna jälle natuke edasi tehtud pilli kallal. 1,5 mm kasevineer on nendeks väikesteks ristküülikukesteks, nahk alla liimida ja peaks õhku pidama.
Ja hoopis teine teema, milleg ma viimasel ajal põis palju tegelenud olen on see vana väärikas rihthöövel- paksusmasin. Tehtud männist, tammest, kasest ja terasest. Esimesed täiendused on ka pildi peal näha. Kokkuvõtvalt lihtsalt ilus.

Augud 42×2Aasta ja pisut peale, nüüd siis jälle progressi pilli kalla, kuigi õige pisut. Siin on küll pildid esimesest katsest seda nn kõlalauda teha, mis pärast liimimise käigus läks puru, teine katse polnud kah edukam ja nüüd on järg kolmanda korra käes, loodan, et see saab ikka lähipäevil ilusti valmis ja paika liimitud.

Hääestuslõõts: veel pilte

Ja ta seisab!!!
Posted by Picasa

Hääestuslõõtsa algus

Paar tundi paaril päeval ja enamvähem õhutihe häälestuslõõts olemas, hmm nüüd vaja veel välja mõela kuidas augud teha nii
et saaks lihtsalt hääleplokke, eraldi raudu ja lattraudu häälestada ja kohendada-veelkord hmm. Materjalideks on praeguseni kulund
8mm kasevineeri, üllatavalt tihe vene akordioni vahelõõts, liimi, liivapaberit ja ehisnaelu.

Posted by Picasa

Lõõtsapäevad

Google Picasata ei taha ikka blogi teha, proovi mis sa proovid, lihtsalt mugav 😛
Nii siis lõpuks panen vähe pilte ka üles jälle, see kord siis päris vanast asjast, nimelt vahelõõtsast.
Enne selleaastast Tartu Lõõtsapillifestivali sai varem juba linna tuldud ja Tartus sai pill omale riide peale ja ka nurganahad,, mis paksemad kui tavaliselt- tehtud kunstnahast, need on paksud jäigad ja väga raskesti liimitavad(selle pärast ka nii plaju teipi) Järgmine tuleb ikka õhemaga teha!
Posted by Picasa

Enamvähem vlmis klaviatuuri toorik


Hetke seis on selline klaviauuri pole pealt, vaja veel ainult mängijapoolseim rida vähekene kaldu lihvida, et oleks sama aste kui teistel, kuid suurem toetuspind.

Lõõtspill õnneks ikka edeneb kaohh õudu, ma pole tõesti see aasta ühtegi postitust teinud siia blogisse. Hmm, võtab kukalt kratsima. Aga igastahes nüüd lõpuks kirjutan.
Viimase paari päeva progress: Sai tehtud klaviatuuri toorik, mis käis ülatavalt lihtsalt ja sai alustatud vahelõõtsa riidega katmisega, mis käis ülltatavalt keeruliselt, ei saa ikka nii kiirsti ja täpselt kui hohneri tehases.

Ahh du scheisse…..

Vapustav!!! 😀 😀 😀 😀 Oli ikka kõvasti õnne, lihtsalt netis surfates(st. cnc masinaid taga ajades) sattusin sellise lehe peale, kus üks mees jagab oma lõõtsaehituskogemusi. Leht on suur ja põhjalik.

http://elektor.htl-leonding.ac.at/~jp/de/h/Bau-einer-diatonischen-Harmonika.htm

Baltijas danču naktis

Väiksel reisil/festivalil/peol sattusime Leanne ja ühe leedukaga, kelle nime ma enam ei mäleta Teatra un Muzikas muzejsi , kus oli kõiksugu pille lätis tehtud koduorelitest kuni saksa kontrabassini. Teisel korrusel hakkasid silma 2 läti lõõtspilli-Levinat (meistri A. Ieviņš järgi): üks 2 realine, teine 3 realine. Viimane on mingi Tigeda bassipoolega- nuppe nii et muda ja 3 tükki on isegi mängijapoolsel paku poolel. Ja ohh ime Leanne imelise läti keele peale lubati mul isegi seda mängida ja eee…. väga korrast ära sisemus klappidest keelteni, häälestus nag ikka Ida-Euroopalik maavillane, ei tea aint kas ka mõnes standard helistikus. Leanne tegi videosüüdistuse kah(nii korrast ära pilliga annab mängida……………algajal)


Täna saabus väike pakike, kus sees kaks raamatud.
Üks on inlglisekeelne, teine saksakeelne, üks üdise jutuga ja värviliste piltidega, teine üksikasjalik ja mustvagete tabelite ja valemitega-lausa terve raamat puhtalt häälestamisest .

Lisaks: Hollandist tuli pakk ära kolme päevaga.
Tellitud http://www.accordionary.com .

Posted by Picasa

Venemaa avarustest….

Hillar Surva leidis sellised huvitavad artiklid :
http://kumukia.ru/modules.php?name=Pages&pa=showpage&pid=9297
http://nauka.relis.ru/15/0411/15411094.htm

Tsaariaegne lõõts

Seekordsed uudised pärinevad siis Tallinnast, Nõmmelt, kus mu Elioni tehnikust vend sattus Digi-tvd üles panema ja ohhoo, mis sal kapi peal seisis…
Praegu on teada, et tehtud 16-18(?)aastase nooruki poolt meistritööna, kes hiljem olevat Tsaari klaverit häälestamas käinud. Andmed kuuluvad täpsustmisele 😀

Tsaariaegsed petrogratkad

Sellised võisid olla A.Teppo eeskujupillid, mõned nendes on kohe väga Teppo lõõtsa nägu……
Tänuavaldused kuuluvad Hillar Survale, kes selle välja kaevas ja sisse skännis

Ja jälle üks uus blogi

Tervist!

Seekord on asi natuke teistmoodi- blogi peategelane on natuke vähetuntud, omajagu enesekindel, rikkalikult kaunistatud ja ennekõike puust ja metallist……

Powered by WordPress & Theme by Anders Norén