Mitme pilli jagu nuppe on värvitud, augustatud ja poleeritud. Varsti on nad pillide küljes.
Tehisnäpud
Pühapäeva puhul tuli soov enda elu lihtsamaks teha. Nimelt on lõõtspillil liiga palju plekki vaheõõtsa peal, mida praeguseni olen põhimõtteliselt näpu vahel viilinud. Näpud jäävad sellest haigeks ja päris mitu päeva annavad pärast tunda.
Sai konstrueeritud selline hoidmisabinõu, mida saan põlvega kinni suruda. Selle tegemiseks sai kohe vineerile skitseeritud kuju ja vibrosaega välja lõigatud. Proovimise käigus sai pakid ka veel peitliga nõgusamaks lõigatud, et pärast viilimist saaks serva liivapaveriga pehmendada.
Pisikesed jubinad on kõige keerukamad.(Bassilusika ankrud)
Üllatavalt kaua võttis aega, et cnc pingiga sobivad kiirused ja materjali kinnitusviis leida. Piltidel on näha ka käepärastest vahenditest õhkjahutus. Tema eesmärk ennekõige oli materjali jahutada, et see liimist lahti ei tuleks.
Tallinna lõõtsaklubi uus õppevideo
See pill sai valmis augustis ja lahkus nii kiiresti töökojast, et polnud aega ei videot ega heli salvestada. Aga nüüd siis Tallinna Lõõtsaklubi otsustas selle pilliga purki võtta oktoobri õppevideo. Suured tänud!
Pilli kohta täpsemalt:
FCGD helistikud, 2 koori, eritellimuskeeled. Pill ise on nö traditsioonilise ülesehitusega, ehk siis viisipoole kõige pillipoolsem rida (F-duur) on kambris, mis annab selle omapärase heli sellele reale. Bassi pool on samuti vanamoeline ehk siis kõik keelerauad asetsevad lapikult ja plokke ei ole, on vaid kambrid, mis on otse vastu otsalauda.
KRMOŠKA 2.5
Karmoska taastamine
la boite à frissons
Pill mängib
Uus blogi
Pean tunnistama, et se blogi pidamine on mul viimase aasta jooksul väga unarusse jäänud. Suuri lubadusi tuleviku tarbeks ei tee, aga ma ikka vahepeal lükkan midagi uut ja huvitavat üles.
Nupud
Kruvideta pitskruvid- surutid?
Väikesed edusammud
Täna jälle natuke edasi tehtud pilli kallal. 1,5 mm kasevineer on nendeks väikesteks ristküülikukesteks, nahk alla liimida ja peaks õhku pidama.
Ja hoopis teine teema, milleg ma viimasel ajal põis palju tegelenud olen on see vana väärikas rihthöövel- paksusmasin. Tehtud männist, tammest, kasest ja terasest. Esimesed täiendused on ka pildi peal näha. Kokkuvõtvalt lihtsalt ilus.
Augud 42×2
Aasta ja pisut peale, nüüd siis jälle progressi pilli kalla, kuigi õige pisut. Siin on küll pildid esimesest katsest seda nn kõlalauda teha, mis pärast liimimise käigus läks puru, teine katse polnud kah edukam ja nüüd on järg kolmanda korra käes, loodan, et see saab ikka lähipäevil ilusti valmis ja paika liimitud.
Hääestuslõõts: veel pilte
Hääestuslõõtsa algus

et saaks lihtsalt hääleplokke, eraldi raudu ja lattraudu häälestada ja kohendada-veelkord hmm. Materjalideks on praeguseni kulund
8mm kasevineeri, üllatavalt tihe vene akordioni vahelõõts, liimi, liivapaberit ja ehisnaelu.
Lõõtsapäevad

Nii siis lõpuks panen vähe pilte ka üles jälle, see kord siis päris vanast asjast, nimelt vahelõõtsast.
Enne selleaastast Tartu Lõõtsapillifestivali sai varem juba linna tuldud ja Tartus sai pill omale riide peale ja ka nurganahad,, mis paksemad kui tavaliselt- tehtud kunstnahast, need on paksud jäigad ja väga raskesti liimitavad(selle pärast ka nii plaju teipi) Järgmine tuleb ikka õhemaga teha!
Enamvähem vlmis klaviatuuri toorik
Lõõtspill õnneks ikka edeneb ka
ohh õudu, ma pole tõesti see aasta ühtegi postitust teinud siia blogisse. Hmm, võtab kukalt kratsima. Aga igastahes nüüd lõpuks kirjutan.
Viimase paari päeva progress: Sai tehtud klaviatuuri toorik, mis käis ülatavalt lihtsalt ja sai alustatud vahelõõtsa riidega katmisega, mis käis ülltatavalt keeruliselt, ei saa ikka nii kiirsti ja täpselt kui hohneri tehases.
Ahh du scheisse…..
Vapustav!!! 😀 😀 😀 😀 Oli ikka kõvasti õnne, lihtsalt netis surfates(st. cnc masinaid taga ajades) sattusin sellise lehe peale, kus üks mees jagab oma lõõtsaehituskogemusi. Leht on suur ja põhjalik.
http://elektor.htl-leonding.ac.at/~jp/de/h/Bau-einer-diatonischen-Harmonika.htm
Baltijas danču naktis
Väiksel reisil/festivalil/peol sattusime Leanne ja ühe leedukaga, kelle nime ma enam ei mäleta Teatra un Muzikas muzejsi , kus oli kõiksugu pille lätis tehtud koduorelitest kuni saksa kontrabassini. Teisel korrusel hakkasid silma 2 läti lõõtspilli-Levinat (meistri A. Ieviņš järgi): üks 2 realine, teine 3 realine. Viimane on mingi Tigeda bassipoolega- nuppe nii et muda ja 3 tükki on isegi mängijapoolsel paku poolel. Ja ohh ime Leanne imelise läti keele peale lubati mul isegi seda mängida ja eee…. väga korrast ära sisemus klappidest keelteni, häälestus nag ikka Ida-Euroopalik maavillane, ei tea aint kas ka mõnes standard helistikus. Leanne tegi videosüüdistuse kah(nii korrast ära pilliga annab mängida……………algajal)
Täna saabus väike pakike, kus sees kaks raamatud.
Üks on inlglisekeelne, teine saksakeelne, üks üdise jutuga ja värviliste piltidega, teine üksikasjalik ja mustvagete tabelite ja valemitega-lausa terve raamat puhtalt häälestamisest .
Lisaks: Hollandist tuli pakk ära kolme päevaga.
Tellitud http://www.accordionary.com .
Venemaa avarustest….
Hillar Surva leidis sellised huvitavad artiklid :
http://kumukia.ru/modules.php?name=Pages&pa=showpage&pid=9297
http://nauka.relis.ru/15/0411/15411094.htm
Tsaariaegne lõõts
Seekordsed uudised pärinevad siis Tallinnast, Nõmmelt, kus mu Elioni tehnikust vend sattus Digi-tvd üles panema ja ohhoo, mis sal kapi peal seisis…
Praegu on teada, et tehtud 16-18(?)aastase nooruki poolt meistritööna, kes hiljem olevat Tsaari klaverit häälestamas käinud. Andmed kuuluvad täpsustmisele 😀
Tsaariaegsed petrogratkad
Esimene “tõsisem” postitus
Ja jälle üks uus blogi
Tervist!
Seekord on asi natuke teistmoodi- blogi peategelane on natuke vähetuntud, omajagu enesekindel, rikkalikult kaunistatud ja ennekõike puust ja metallist……